Światowy Dzień Pszczół – aktywności dla dzieci

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Czy wiemy jednak na pewno, jak bardzo zależni jesteśmy od tych zapylaczy? Pszczoły i inne zapylacze odpowiadają za zapylanie około 90% roślin na świecie (także tych wykorzystywanych do celów leczniczych, tekstylnych itd) Nie trudno zatem wyobrazić sobie, co by się stało gdyby ich zabrakło.

Niestety pszczołom zagraża wyginięcie. W Polsce zagrożona jest niemal połowa gatunków owadów pszczołowatych (a jest ich aż 470!). Pszczele rodziny giną od wielu lat, a najbardziej prawdopodobnym jest, że winę ponoszą stosowane pestycydy. Co więc możemy zrobić?

  • Nabywać miód od lokalnych, zaufanych pszczelarzy / czytać etykiety (w UE restrykcje związane ze stosowaniem pestycydów są większe niż w Chinach)
  • Jeśli posiadamy ogród – w części można pozostawić dziką łąkę kwietną z poidełkami dla owadów. Oczywiście stosujemy naturalne środki ochrony roślin.
  • Na balkonie możemy założyć pszczeli hotel – jak go wykonać podpowie doskonale Google 🙂
  • Jeżeli mamy możliwość – siejmy rośliny miododajne, w ogródku, na balkonie.
  • Edukujmy dzieci – dostępnych jest wiele książek opisujących życie, działanie i pożyteczność pszczół.

Światowy Dzień Pszczół – aktywności dla dzieci, które przybliżą poznanie tych niezwykłych owadów nie tylko w dniu ich święta. To, co udało nam się sfotografować podczas ostatnich pszczelich zabaw znajdziecie poniżej 🙂

Plaster miodu z rolek po papierze toaletowym? Zobacz, jakie to proste! Pocięte na żółto i pomalowane kawałki rolek skleiliśmy klejem na gorąco i przytwierdziliśmy do kawałka kartonu. Plaster miodu gotowy w kilka chwil. Pamiętajcie, by po znudzeniu się zabawą lub jej zniszczeniu posegregować kawałki kartonu do kosza na papier. Karton/papier możemy wyrzucać do niebieskiego pojemnika również z naklejoną taśmą klejącą, zszywkami i pomalowaną farbami – te elementy zostaną oddzielone w sortowni.

Praca z książką “Opowiem Ci mamo, skąd się bierze miód” – Podobnie, jak cała seria tych książek, ta o pszczołach zawiera mnóstwo ciekawych informacji i nawet rodzic może się z niej sporo dowiedzieć. Książka wypożyczona z naszej ukochanej biblioteki.

Były też ćwiczenia pisania po śladzie a także trochę wycinania i liczenia.

Cykl życia pszczoły.

Obszerny i ciekawy pakiet edukacyjny z materiałami do poczytania i druku można pobrać ze strony Eko Kalendarz. Macie swoje pomysły na zabawy opowiadające o ważnych kwestiach?

Wszelkie z pozoru nieistotne gesty mogą mieć znaczenie, więc pamiętajmy dbać o pszczoły nie tylko w maju. Bez nich nie będzie i nas!

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!