Certyfikat FSC – co tak właściwie oznacza?

Jeśli jeszcze nie kojarzycie tego zielonego znaku, lub nigdy nie zastanawialiście się co on oznacza – już spieszę z wyjaśnieniem ! Obiecuję, że od teraz zaczniecie sprawdzać to logo na tyłach produktu 🙂

Certyfikat FSC – co tak właściwie oznacza?

Zielone logo FSC ( Forest Stewardship Council) umieszczone na produkcie to poświadczenie dokonania świadomego i etycznego wyboru, których jako konsumenci powinniśmy dokonywać jak najczęściej. FSC to międzynarodowa organizacja non-for-profit wyznaczająca standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Najprościej mówiąc, kupując produkty oznakowane w ten sposób mamy pewność, że pochodzą z surowców z odpowiedzialnych źródeł.

Gdzie możemy znaleźć znaczek FSC? Na wszelkich produktach leśnych (pokryciach podłogowych, drzwiach itd) a także drobnych akcesoriach papierniczych ( teczki, zeszyty) czy wyrobach bezdrzewnych lecz pochodzenia leśnego (chociażby syrop klonowy). Przybliżam ten temat z okazji kompletowania wyprawki szkolnej dla starszaka – gdy kilka dni temu spytałam na Instagramie czy kojarzycie ten znak – spora część nie wiedziała, z czym to się je. Wpis o wyprawce bardziej eko możecie znaleźć tutaj.

Co ważne, standard FSC jest jednym z niewielu tak wiarygodnych systemów zrównoważonego leśnictwa na świecie ponieważ ścisłym standardom podlega cały łańcuch dostaw – od pozyskania surowca, poprzez jego obróbkę aż do dystrybucji i sprzedaży.

W praktyce oznacza to, że FSC zakazuje wylesiana certyfikowanych lasów i nielegalnego pozyskiwania drewna. Taki certyfikat przyznawany jest na okres 5 lat, i co najmniej raz w roku dana organizacja podlega audytowi.

Na produktach możemy zobaczyć 3 rodzaje etykiet FSC:

100% – do produkcji wyrobu zużyto drewno pochodzące wyłącznie z lasów certyfikowanych FSC

Recycled – produkt został wykonany z materiałów ponownie przetworzonych

Mix – do produkcji wyrobu wykorzystano większość drewna pochodzącego z certyfikowanych lasów a pozostała część pochodzi z tzw. drewna kontrolowanego. Drewno takie spełnia wymogi odpowiedniego zarządzania lasami i pochodzi z legalnych źródeł, lecz nie jest certyfikowane.

Źródła:

Świadomość konsumencka oraz klimatyczna rosną z roku na rok. Wybieramy bardziej świadomie, szukamy wiedzy, porównujemy. Także producenci wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i starają się oferować produkty spełniające wymogi bezpieczeństwa i etyki. Wspierajmy więc te przedsiębiorstwa, które starają się chronić lasy świata.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!