Szkolna eko wyprawka – czy tak się da?

Kiedy to zleciało? Na pewno każdej mamie pierwszaka przychodzi ta myśl do głowy w okolicach września 🙂 Dzisiejsze porady przydadzą się dla rodziców dzieci również starszych niż 7latkowie. U nas obecnie jest etap pierwszoklasisty, a na pewno wiecie, że taka wyprawka to ważna sprawa!

Sierpień był czasem dobierania rzeczy do wyprawki. Chciałabym pokazać Wam, że i tę kwestię można potraktować w duchu less waste ! Szkolna eko wyprawka – czy tak się da? Według mnie tak! Łapcie więc kilka porad, jak to zrobić:

ZOBACZ, CO JUŻ MASZ

Co roku na pewno trendy się zmieniają, podobnie jak gusta dzieci 🙂 Pamiętajmy jednak, żeby podejść do sprawy w miarę rozsądnie. Sprawdźmy, ile dobrych linijek, nowych klejów czy ołówków czeka w szufladach. Najbardziej ekologiczne jest to, co już mamy.

Udało nam się dostać nawet pastele bez plastikowej wkładki

KUPUJ BEZ ZBĘDNYCH OPAKOWAŃ

Szczególnie w mniejszych sklepach papierniczych często można nabyć rzeczy “na sztuki”. Ołówki, kleje, taśmy, pędzelki itd. W supermarketach z reguły dostaniemy rzeczy pakowane w większą ilość sztuk – a co za tym idzie dodatkowe zabezpieczenie w formie opakowania.

WYBIERAJ PRODUKTY Z LOGIEM FSC

Logo FSC to zielony znaczek, który daje nam pewność, że drewno pozyskane do wykonania produktu pochodzi z odpowiedzialnych źródeł, bez uszczerbku na życiu zwierząt i zdrowiu ludzi. Więcej na temat FSC znajdziecie w tym wpisie. Obecnie mamy również spory wybór teczek i zeszytów z recyklingu.

PLECAK

Nasz plecak pochodzi z materiałów z recyklingu, czyli ratuje około 12 butelek PET a jego produkcja to mniejsze pochłanianie energii, wody i mniej zanieczyszczeń. Na rynku dostępnych jest kilka plecaków z recyklingu. Ja zastanawiałam się nad plecakiem Kanken, który jest wizualnie ciekawy ale ma mniej przegródek. Wybór ostatecznie padł na Lego, który jest równie lekki jak Kanken, posiada więcej kieszonek, ma interesujący wygląd. Co bardzo ważne, jest pojemny (15L) ale nieprzytłaczający, jak wiele tornistrów na rynku. Wiele plecaków w idealnym stanie (w tym kultowy Kanken!) jest dostępnych na Vinted, Olx – plecak szkolny jak i piórnik też mogą pochodzić z drugiej ręki.

AKCESORIA CODZIENNE

Butelka z filtrem – Myślę, że świadomość dotycząca wody pitnej powinna być duża także wśród dzieci. Bidon z filtrem, tak aby dziecko mogło ją napełnić w dowolnym miejscu to proste rozwiązanie, które zaoszczędza setki plastikowych butelek rocznie! W tej kwestii polecam Wam wpis o butelkach z filtrem.

Pakowanie kanapek – Zamiast jednorazowej folii spożywczej, czy papieru śniadaniowego – coraz popularniejsze stają się woskowijki, które są atrakcyjne i praktyczne. Można je z łatwością umyć pod ciepłą wodą. Pamiętajmy jednak, by wybierać je od lokalnych producentów. (Ostatnio w sieci sklepów z popularnym owadem pojawiły się woskowijki produkowane w Chinach, które z prawdziwymi nie mają nic wspólnego). My aktualnie pakujemy kanapki w szyty, bawełniany woreczek na przekąski.

Chusteczki – W tym roku będą u nas po raz pierwszy wielorazowe – w opakowaniu z silikonu medycznego marki Last Object – jeszcze nie wiem, jak wypadnie używanie ich w praktyce!

Myślę, że takie świadome wybory przy kompletowaniu wyprawki mogą być idealną okazją do rozmowy na temat tego, jak dużo choćby wody pochłania produkcja poszczególnych dóbr. Co jeszcze można zrobić, by w nadchodzącym roku szkolnym być trochę bardziej eko ?

  • Zapisywać papier ksero i wszelkie kartki z obu stron ! ( do produkcji kartki papieru potrzebne jest 13L wody)
  • Gdy jest to możliwe – kupować podręczniki z drugiego obiegu i przekazywać je dalej

Macie swoje własne sposoby na wyprawkę lżejszą dla Planety?

1 komentarz

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!