Prezenty świąteczne w duchu less waste

Zgromadziłam pomysły na prezenty, które wpisują się w ideę less waste i podzieliłam je na trzy kategorie:

  • Przeżycia – czyli prezenty niematerialne
  • Eko prezentownik – produkty, które pomogą przejść na wielorazowość.
  • Prezenty dla dzieci – rzeczy dobrej jakości, bez nadmiaru plastiku, dźwięków i tym podobnych 🙂

Prezentownik wyszedł mi trochę last minute – jest już początek grudnia lecz sporo z nas kupuje prezenty właśnie teraz. Podrzucam więc, bez zbędnego przeciągania, garść inspiracji. Jeśli szukasz prezentów świątecznych w duchu less waste – zapraszam!

PRZEŻYCIA

Chcę kolekcjonować wspomnienia, nie rzeczy. Ta myśl towarzyszy mi od dłuższego czasu a od kiedy zadomowiła się w mojej głowie na dobre – bardzo uważnie kupuję rzeczy, ubrania i tym podobne. Chcemy sprawić komuś przyjemność ale nie wiemy, co ją/jego ucieszy? Obdarowywana osoba “ma już wszystko”? Postaw na przeżycia!

Jeżeli naprawdę nie wiesz, co spodoba się obdarowanemu – szczerze polecam książeczkę przeżyć ‘do wyboru’ z Wyjątkowy Prezent. Miałam przyjemność z niej korzystać – dzięki czemu trafiłam do Teatru M.Potockiej w Warszawie, co do dziś mile wspominam. Książeczki z voucherami na atrakcje dostępne są w wersjach Dla niej, Dla niego, Dla pary – do wykorzystania w miastach w całej Polsce.

Prezenty- przeżycia

EKO PREZENTOWNIK

Eko prezenty – czyli jakie? Najbardziej eko będzie coś, co po prostu będzie używane a nie wyląduje na dnie szafy ! 🙂 Jak jednak zwiększyć prawdopodobieństwo używania takiego prezentu ? Zastanówmy się chwilę nad tym, co wybrać – niech te prezenty będą przemyślane i pasujące do stylu życia danej osoby. Nie kupimy wielorazowego kubka na kawę komuś, kto tej kawy nie pija. Albo stylowego lunchboxa dla pracującej zdalnie z domu mamy.

Eko prezenty
Prezenty less waste

Jeśli tutaj nie masz pewności, czym dokładnie sprawimy radość – znajdziemy wiele sklepów online oferujących karty podarunkowe. Może to być eko drogeria albo miejsce z po prostu ciekawymi i przydatnymi rzeczami – jak Pan Pablo.

Eko prezentownik

PREZENTY DLA DZIECI

Prezenty dla dzieci… Ta kategoria powinna być mi najbliższa. Jednak im bardziej świadome wybory zakupowe podejmuję, tym moje wymagania są coraz większe 🙂 Moje starsze dziecko chętniej rysuje, wycina i tworzy własne szalone aktywności niż bawi się konkretnymi zabawkami, młodsze zaś – przejęło wszelkie rzeczy brata/po bracie i nic więcej im do szczęścia na tą chwilę nie potrzeba 🙂 Sama mam zagwozdkę, co wybrać by zostało przyjęte z entuzjazmem i nie kurzyło się na półce!

Prezentownik dla dziecka
Prezenty świąteczne dla dzieci
Prezenty dla dzieci w duchu less waste

Śmiało stwierdzam, że nasza deska balansująca ( akurat identyczna jak w prezentowniku) to był najlepszy wybór z wszelkich prezentów dla chłopców. Korzystają z niej cały rok – od poprzednich świąt – nie tylko oni, ale WSZYSTKIE dzieci, które ich odwiedzają – niezależnie od wieku. Deska może służyć zgodnie z nazwą do balansowania – co jest wspaniałym ćwiczeniem, może stać się zjeżdżalnią dla maluchów, ladą sklepową, torem dla aut, mini bazą – tutaj dzieci ogranicza jedynie wyobraźnia. Taki pomysł – w przedziale cenowym 300-500 zł może być idealnym pomysłem na prezent ‘zrzutkowy’ – ograniczymy ilość napływających z różnych stron zabawek na korzyść jednej, porządnej i służącej na długo rzeczy. My posiadamy deskę Gakker wersję Graded, która ogranicza ryzyko przyciśnięcia małych paluszków.

Dlaczego warto wybierać zabawki kierując się kilkoma zasadami – to temat na inny wpis – jednak w skrócie: najlepsze zabawki to takie, które nie stymulują za bardzo a wspierają, które wymagają od najmłodszych kreatywności a nie gotowych rozwiązań oraz które są wykonane z dobrych jakościowo materiałów (przy drewnianych/papierowych wyrobach warto wybierać te ze znakiem FSC, pisałam o tym tu).

Co dorzucisz do tej listy? Życzę Ci dobrych wyborów i miłego rozpakowywania prezentów!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!