Jak ubierać się bardziej eko? Czy tak się da?

Ekologiczna moda – czy taka w ogóle istnieje? Jak ubierać się bardziej eko i czy tak się w ogóle da? Branża odzieżowa ma fatalny wpływ na środowisko. Zanim przejdziemy do tego, czy da się ekologicznie ubrać spójrz na kilka liczb dotyczących produkcji ubrań na świecie:

 • Do produkcji 1kg bawełny potrzeba 20 tys litrów wody. Jednocześnie dostępu do wody pitnej nie ma na świecie 750 milionów ludzi.
 • W 2014r. kupowaliśmy już 60 procent więcej ubrań niż w 2000r. *
 • Przy każdorazowym praniu syntetycznego ubrania (czyli takiego z poliestru, akrylu czy poliamidu) do wody uwalnianych jest niemal 2000 mikrowłókien – czyli cząstek mikroplastiku.
 • Przeciętna rodzina w krajach rozwiniętych pozbywa się rocznie około 30 kg odzieży
 • 11 chemikaliów, powszechnie używanych podczas produkcji nowych ubrań, jest uznane za niebezpieczne
 • 70 mln drzew jest ścinane każdego roku dla produkcji odzieży
 • Przy produkcji ubrań panują fatalne warunki pracy, zatrudnieni pracują średnio 15 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu **
 • Podczas ostatnich kilkunastu lat wiele marek produkujących 2 kolekcje (wiosna-lato i jesień-zima) poszerzyło ofertę do kilku (czasem nawet kilkunastu) kolekcji rocznie.

Przerażające, prawda? Przemysł odzieżowy znajduje się wśród największych trucicieli świata. To nie prawda, że pojedyncze jednostki nic nie znaczą. To właśnie Ty, ja i każda osoba dokonująca zakupów kształtuje gospodarkę. Nie będę Cię namawiać do tego, by zaopatrywać się tylko w lumpeksach (sama tak nie robię) ale by decyzje zakupowe podejmować w bardziej świadomy sposób. To będą tylko 3 lecz moim zdaniem najważniejsze kroki do tego, by Twoje ubieranie się było jak najbardziej ekologiczne!

1. RÓB PRZEMYŚLANE ZAKUPY

Dziś wszystko odbywa się szybko, wręcz błyskawicznie. Zakupy robimy z reguły pod wpływem chwili, na poprawę nastroju, na kolejną, jednorazową okazję. Sklepy ułatwiają nam zadanie – kolekcje zmieniające się kilka (lub kilkanaście razy w roku), szeroki wybór wzorów i tania odzież w sieciówkach są na wyciągnięcie ręki w najbliższej galerii lub z poziomu telefonu. Szybka wysyłka i darmowe zwroty kuszą. Czy słusznie? Policz rzeczy, których NAPRAWDĘ używasz. Czy mimo posiadania pewnej ilości ubrań wciąż nie masz co na siebie włożyć? Warto zastanowić się w takiej sytuacji nad koncepcją szafy kapsułowej (nie musi być nudna!)

OK, ale jakie ubranie jest najbardziej ekologiczne? To proste! Takie, które będziemy wkładać często. W końcu taka jego rola. Ubraniom schowanym w głąb szafy możemy poszukać nowego domu. Idealnie jest dążyć do garderoby, w której zawierają się jedynie ulubione sztuki.

Jak ubierać się eko?
Moje Levisy, upolowane w second handzie. Wiesz, że do produkcji jednej pary jeansów potrzeba około 11 000 litrów wody?

Zachęcam do zakupów z drugiego obiegu, które są świetną opcją na sprawdzenie jak zachowuje się materiał danego ubrania po praniach i wyszukanie prawdziwych modowych perełek. Stacjonarne polowanie czy przeglądanie ogłoszeń na Vinted z pozycji kanapy a może lokalne wietrzenie szaf? Każdy znajdzie coś dla siebie. Wolisz nowe ubrania? Wtedy także przemyśl czy dana rzecz ma szansę na zostanie Twoją ulubioną. Dlatego też przemyślane zakupy nierozłącznie wiążą się według mnie z kolejnym krokiem.

2. POSTAW NA JAKOŚĆ

Poliester na metce? Lepiej uciekaj! Zwłaszcza, gdy jego skład jest przeważający. To nic innego jak tworzywo, z którego wykonuje się butelki PET lub folie! Skóra gotuje się w takim ubraniu i nie ma to nic wspólnego z komfortem podczas noszenia. Podobnie będzie z akrylowym swetrem, czy bluzką z poliamidu. Praktycznie każdy materiał ma swoje plusy i minusy. W ubraniach musimy jednak czuć się wygodnie. Jakich konkretnych szukać zatem w składach ubrań?

 • LEN – wypada najkorzystniej pod kątem zużycia wody, energii a do tego jest piękny i trwały. Idealny materiał dla osób z alergicznymi problemami. Wraca do mody w najróżniejszych odsłonach, będzie służył nam przez wiele lat, zwłaszcza w ciepłych miesiącach.
 • BAWEŁNA ORGANICZNA – uprawiana w innych warunkach niż tradycyjna bawełna, mianowicie bez użycia toksycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Proces produkcji ma być surowo kontrolowany, a końcowe ubranie jest bardziej wytrzymałe z uwagi na specjalne metody gęstego splotu. Warto szukać bawełny z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard), która powinna gwarantować nam, że ubranie końcowy produkt powstał w sposób zrównoważony.
 • WISKOZA – to materiał sztuczny lecz pozyskiwany z naturalnych zasobów czyli celulozy drzewnej, poddawany później obróbce chemicznej. Co jest zaletą wiskozy? Ubrania z niej są trwałe, oddychające, dobrze trzymające barwnik (nie straci koloru po kilku praniach). Uznawana za tańszy odpowiednik jedwabiu, idealna na sukienki i bluzki.
 • WEŁNA MERINO – produkty wełniane to także temat rzeka, na pewno jednak cienka wełna merino ma wspaniałe właściwości chłodząco-grzejące oraz jest produktem wysokiej jakości, służącym lata. Nie wchłania zapachów, zachowuje formę przez długi czas. Warto zwracać uwagę na wyroby wełniane ze znaczkiem “Mulesing free” – oznaczać to będzie, że owce nie były poddawane okrutnemu zabiegowi mulesingu ( usuwanie płatów pokrytej wełną skóry na zadzie u owiec w celu uniknięcia muszycy). Na chwilę obecną nie ma ujednoliconego certyfikatu, dlatego nie ma mamy innego, wyjścia jak zaufać producentowi.
Jak ubierać się bardziej eko?

Dlaczego uważam, że rozpoznanie dobrej jakości jest krokiem ku bardziej ekologicznemu ubiorowi? Oddychające materiały i trzymające kolor ubrania po prostu chętniej będziemy nosić. Naprawdę myślę, że sukienka z poliestru nie będzie zaliczać się do naszych ulubionych, letnich kreacji bo…jest zwyczajnie nieprzyjemna w noszeniu. Czytajmy więc składy naszych nowych ubrań!

3. NAPRAWIAJ

Ja niestety w cerowanie, zszywanie, naprawianie, przerabianie…. zwyczajnie nie umiem. Ale nie muszę robić tego samodzielnie, by ratować nadszarpnięte ubrania! Rozejrzyj się i poszukaj lokalnej krawcowej a nadasz swojemu ubraniu nowy blask. Co z butami? Są podniszczone, przetarte lub wymagają odświeżenia? Zawód szewca niestety wymiera, na pewno jednak dasz radę poszukać rzemieślnika, który potrafi zdziałać cuda z obuwiem! Istnieje także Wosh Wosh, który wysyłkowo przyjmuje obuwie do renowacji oraz potrafi je spersonalizować – warto zajrzeć tutaj i zobaczyć co tam się dzieje!

Jakie są Twoje sposoby na zrównoważoną modę?

źródła:

* https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/jak-branza-modowa-wplywa-na-nasza-planete/0scnbrb

** https://www.sustainyourstyle.org/en/whats-wrong-with-the-fashion-industry#anchor-environmental-impact

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!