Przeżycia dla dzieci – czyli Dzień Dziecka bez zabawek

Dla niektórych kontrowersyjnym jest fakt, że na Dzień Dziecka nie kupuję własnym dzieciom zabawek. Ja jednak polecam wszystkim taki sposób podejścia do sprawy 🙂 Konsumpcjonizm nie jest już cool, naprawdę. Świadomość klimatyczna rośnie lecz wciąż zbyt mało osób myśli o tym, że jego codzienne wybory mają wpływ na planetę i na nas samych.

Zakupy nie powinny być rozwiązaniem na gorszy humor nasz lub naszych dzieci. To nie pomaga. Ok, ale dlaczego konkretnie nie kupuję prezentów dla dzieci? Z kilku powodów.

  • Moje dzieci przez kilka lat zgromadziły wystarczającą ilość zabawek dobrej jakości
  • Nie chcę przechowywać mnóstwa rzeczy, które za chwilę się zepsują lub będą rzucone w kąt
  • Chcę pokazać im, że Dzień Dziecka, urodziny czy inne okoliczności nie muszą wcale być okazją do oczekiwania na materialne prezenty. Że można sprawić sobie frajdę robiąc coś ciekawego, nowego, zbierać przeżycia i doświadczenia zamiast kolejnych przedmiotów
  • Okazji w ciągu roku jest całkiem sporo, podobnie jak i osób chętnych na kupowanie prezentów
  • Więcej zabawek to więcej sprzątania, które bywa często kwestią dość sporną w relacji rodzic – dziecko
  • Produkujemy wciąż zbyt dużo w stosunku do potrzeb. Pokazanie tego dzieciom w praktyce to lekcja szacunku do planety
  • Jeżeli masz upatrzony od dawna prezent – ok. W tym wypadku zachęcam do zrobienia rotacji zabawek (część chowamy, wyciągamy za np. 3 miesiące i robimy wymianę na półkach) oraz do przejrzenia rzeczy, które dziecko naprawdę używa. Może warto pozbyć się już tych nieużywanych?

Jeszcze jednym argumentem za niekupowaniem jest to, że moje dzieci (myślę jednak, że to dość częsty przypadek) po prostu najlepiej bawią się tym, co same stworzą. Wszelkie kreatywne prace plastyczne i korzystanie z przedmiotów codziennego użytku jest tym, co najczęściej je zajmuje. Jeśli więc nie zabawka – to co może być prezentem? Myślę, że warto dopasować rodzaj aktywności do dziecka, jego ulubionych form spędzania czasu i zainteresowań. Spójrzcie na moje przykładowe prezenty w formie przeżyć dla dzieci:

Prezenty - przeżycia dla dzieci
Prezenty w formie przeżyć dla dzieci czyli Dzień Dziecka bez zabawek

To są przykładowe propozycje. Może w Twoim mieście odbywają się ciekawe warsztaty tematyczne lub inne atrakcje, które mogłyby zainteresować najmłodszych? Może Twoje dzieci mają swoje małe marzenia a Dzień Dziecka będzie idealnym dniem na ich spełnienie? Ty wiesz najlepiej :):) To nie muszą być też wielkie rzeczy! Może ostatnio macie dla siebie mało czasu i piknik w lesie oraz pogaduchy będą tym idealnym pomysłem?

Jeśli chcesz dać dziecku wybór (zwłaszcza tym nieco starszym) dobrym sposobem będzie podarowanie książeczki przeżyć. Możesz kupić ją np. tutaj. Pakiet obejmuje około 150 przeżyć na terenie całej Polski i można wyszukać naprawdę świetne propozycje!

Co myślisz o takie formie spędzania Dnia Dziecka? Jakie aktywności sprawdziłyby się u Was idealnie?

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!