Jak ograniczyć plastik w codziennym życiu?

Trwa LIPIEC BEZ PLASTIKU, jest to więc idealny moment na wpis na temat tego, jak ograniczyć plastik w codziennym życiu. Całkowicie go uniknięcie nie jest przecież możliwe, jednak mądre ograniczanie – jak najbardziej. W to tworzywo zapakowane jest praktycznie wszystko i z każdej sfery życia – wystarczy rozejrzeć się po naszym otoczeniu by dostrzec, że to prawdziwy problem. Co gorsza – najwięcej nabywamy plastiku jednorazowego – czyli takiego, który służy nam kilka chwil, godzin, dni, by od razu trafić do śmieci.

O co chodzi z akcją “Lipiec bez plastiku”? PLASTIC FREE JULY powstał z inicjatywy fundacji o tej samej nazwie w 2011r. w Australii. Co roku ma ona zachęcać do przyjrzenia się temu, ile plastiku zużywamy na co dzień i wprowadzenia zmian.

Jak więc nie tonąć w nadmiarze plastikowych opakowań? Podzielmy sobie to na różne sfery naszego życia:

JEDZENIE, PICIE I ZAKUPY

Własna butelka na wodę – W większości polskich miast kranówka nadaje się do picia. I, co więcej – posiada wiele minerałów przez co w niczym nie ustępuje wodzie ze sklepu. Polska, podobnie jak inne europejskie kraje musi spełniać wymogi jakości wody. Próbki wody są wciąż badane i kontrolowane, wielu Polaków obawia się jednak o stan instalacji w swoich blokach/kamienicach (tzw.”stare rury”). Jeżeli więc nie jesteś pewien stanu wody pitnej w Twoim domu, możesz skontaktować się z zarządcą/osobą odpowiedzialną lub wykonać prosty, domowy test jej jakości. Świetną akcję w tym temacie znajdziesz tutaj. Jeżeli więc możesz pić kranówkę – śmiało! W każdej minucie na całym świecie kupujemy prawie milion plastikowych butelek z napojem (!)

butelka na wodę

Kubek na kawę – Ilość codziennie zużywanych jednorazowych kubków na kawę to także istna plaga. Te papierowe, również posiadają wewnątrz plastik więc jeśli często pijesz kawę na mieście – warto zainwestować we własny kubek. Osobiście posiadam (wykonany z recyklingowanych łusek kawy) Huskee Cup i był to dobry wybór lecz nie trzyma on ciepła zbyt długo i trzeba przenosić go pionowo (brak mu zabezpieczenia przed wylewaniem).

Jedzenie na wynos – Jeśli wiemy, że będziemy kupować cokolwiek na wynos, warto zabrać ze sobą własne pojemniki. Oczywiście, nie zawsze się da uniknąć tych jednorazowych.

Własne torby na zakupy – Zmora codzienności? Plastikowe torby oraz zrywki. Sprzedawcy i klienci pakują w nie praktycznie wszystko. Warto zaopatrzyć się w wielorazowe torby na zakupy, woreczki na owoce i warzywa a także lniane/bawełniane torby na pieczywo. W marketach zakupy z własnymi torbami naprawdę są proste. Warto próbować też prosić o zapakowanie do własnego pojemnika serów, mięs, (jeśli jecie oczywiście) tofu i innych produktów na wagę.

Co jeszcze? Jeżeli kupujesz soki, staraj się wybierać te w szkle lub klasycznym plastiku – są łatwiejsze do przetworzenia niż kartoniki – tetrapacki, które w środku zawierają plastik. Kanapki na wynos? Sprawdź ofertę wielorazowych, materiałowych woreczków zamiast folii lub papieru śniadaniowego.

HIGIENA OSOBISTA

Jak ograniczyć plastik w łazience?

Kosmetyki – Szampony i odżywki w kostkach zyskały w ostatnich latach popularność. Sama z nich korzystam, przyznaję jednak, że trafić na dopasowany na potrzeby swoich włosów produkt nie jest tak łatwo. W większych miastach można też spotkać stacje refill – przychodzimy z opakowaniem, do którego napełniamy wybrane kosmetyki (w Poznaniu jest taka drogeria np. w pasażu Apollo, w Warszawie – sprawdźcie DROGERIE DOT). Do łask wróciło też stare, dobre mydło. To fajna opcja, nawet zamiennie z żelem pod prysznic. Do zmywania makijażu zamiast np.płynu miceralnego można używać kostkę do twarzy.

Golenie – Maszynka na żyletki kojarzyła mi się kiedyś z zacięciami. Nic bardziej mylnego! Taka maszynka jest ciężka, więc po ciele sunie gładko – przyciskanie jej nie jest konieczne. To zakup na wiele lat – wymieniamy jedynie ostrza. Plastikowe maszynki “jednorazówki” od razu się tępią i podrażniają skórę. Oprócz tego golenie w ten sposób generuje masę niepotrzebnych śmieci – mnóstwo maszynek + ich opakowania. Ja swoją maszynkę mam z marki Bambaw i polecam ją bardzo!

Jak ograniczyć plastik?

Mycie zębów – Jeżeli do tej pory korzystał_ś z popularnych plastikowych szczoteczek, mam dla Ciebie dwie lepsze alternatywy! Pierwsza to bambusowe szczoteczki, dostępne w każdej drogerii – takie rozłożą się szybciej niż plastikowe. Druga opcja to nowość od marki Jordan. Szczoteczki z recyklingu, które posiadają wymienne główki! Wszystko zapakowane w papier, bez grama plastiku. Rączka z nami zostaje i dokupujemy same główki!

Dezodorant – Od jakiegoś czasu istnieją opcje dezodorantów w słoiczku

Płatki kosmetyczne – Można przerzucić się na wielorazowe lub zrezygnować z nich całkiem (tak, też kiedyś myślałam, że są niezbędne :))

PRANIE I SPRZĄTANIE

Pranie – Sporo z nas przesadza z ilością chemicznych środków zapachowych. Sama kiedyś uzupełniałam ‘na oko’ szufladkę pralki płynem do prania i mocnym płynem do płukania. Obecnie zamieniłam je na proszek na prania w kartonie, a płynu do płukania używam sporadycznie.

Proszek zamiast płynu do prania

Domowe środki czystości – W Internecie można znaleźć sporo przepisów na domowe środki czystości, najpopularniejsza jest pasta sodowa (prosta i szybka do wykonania).

Sprzątanie bez plastiku – Kupowałam ekologiczne środki lecz od jakiegoś czasu używam płynów do sprzątania Lessly. Dzięki tej marce wyeliminowałam plastikowe butelki. Na czym to polega? W skrócie: Kupujemy refille w proszku, wsypujemy je do butelki i zalewamy wodą z kranu. Butelki mogą być szklane, od Lessly właśnie lub takie, które już posiadamy. Środki są naturalne a my nie generujemy zbędnego plastiku. Z kodem kasia10 otrzymujecie 10% zniżki na całe zakupy w Lessly (to kod afiliacyjny).

Co jeszcze? Chociażby gąbki! Te tradycyjne, plastikowe to wylęgarnia baterii. Na jednej gąbce potrafi ich być aż 80 miliardów. Warto zmienić je na np. antybakteryjne myjki konopne.

ŻYCIE Z DZIEĆMI

Zabawki – Unikajmy plastiku słabej jakości i rzeczy, które nasze dziecko za chwilę rzuci w kąt. Zabawki z jajek niespodzianek, tanie pamiątki z nadmorskich miejscowości – to kusi, ale zazwyczaj cieszy jedynie kilka pierwszych minut. Postawmy na zabawki z trwałych materiałów lub naprawdę dobrej jakości. Prezenty w formie przeżyć również będą świetną opcją!

Mniej plastiku także dla dzieci

Ubrania i akcesoria – Żyjąc z maluszkiem, możemy postawić w całości lub części na pieluchowanie wielorazowe. Częściej wybierajmy także przedmioty z drugiego obiegu – chusty, nosidła, zabawki, ubrania. Co do ubrań, wiesz, że one także często zawierają plastik?! Unikaj więc ubrań z poliestru, które zwyczajnie są nieprzyjemne dla skóry i środowiska.

Przede wszystkim jednak kupujmy z głową, planujmy, unikajmy wątpliwej jakości i odpowiednio segregujmy śmieci. Nasze małe kroki na co dzień, dają przykład osobom z naszego otoczenia i mają moc! Jakie masz sposoby na ograniczenie plastiku w codziennym życiu? Może coś pominęłam? Wpadnij także do wpisu ze wskazówkami jak być bardziej eko.

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!