Jak być bardziej eko…w szkole?

Sierpień to dla wielu dzieci i rodziców czas kompletowania wyprawek do szkoły. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko wraca do nauki po wakacyjnej przerwie czy dopiero rozpoczyna przygodę z edukacją w szkole, warto poznać kilka zasad kompletowania takiej wyprawki. Przyjrzyjmy się temu, co możemy zrobić by nasze dzieci spędziły nowy rok szkolny w klimacie ‘less’. Jak więc być bardziej eko w szkole?

Jak skompletować eko wyprawkę do szkoły?

Warto zacząć od najważniejszego czyli…sprawdź, co już macie! Niezależnie czy dziecko dopiero zaczyna przygodę ze szkołą, czy ją kontynuuje – ołówki, linijki, nożyczki i inne niezbędne przybory mogą chować się po szufladach Waszych biurek. Co dalej?

PLECAK I PIÓRNIK

Plecak to ważna sprawa. Powinien posłużyć zdecydowanie dłużej niż rok, być wygodny i wizualnie neutralny na tyle, by dziecko chętnie nosiło go przez kolejne lata. Przede wszystkim więc – ma służyć i się podobać. Nie jestem specjalistką od tornistrów, kierując się jednak powyższymi oraz dodatkowymi wytycznymi, rok temu zaopatrzyłam syna w plecak Lego, wykonany z butelek PET. Jest wyjątkowo lekki, pojemny, ma wystarczającą ilość przegródek i…wygląda jak klocek Lego, co uznałam za dość ponadczasowe 🙂

Plecak oczywiście może pochodzić z drugiego obiegu! Na vinted znajdziecie mnóstwo pięknych modeli, np kultowy Kanken czy Doughnut Macaroon. W kwestii piórnika i worka na Wf (który to “gubi się” z prędkością światła) także stawiałbym na ponadczasowość.

PRZYBORY SZKOLNE I ZNAK FSC

eko wyprawka szkolna

Jeśli tylko się da, unikajmy zbędnych, plastikowych opakowań. Długopisy, ołówki i pędzelki z łatwością kupimy luzem. Szukając produktów pochodzenia drzewnego, warto zwrócić uwagę na zielony znaczek FSC. Oznacza on (w dużym skrócie), że przy produkcji zeszytu, teczki czy kredek z tym logo nie ucierpiało żadne zwierzę ani człowiek. Produkty z FSC są gwarancją pochodzenia ze zrównoważonych lasów (a certyfikaty te wystawiane są według naprawdę ścisłych reguł, które muszą być zachowane na każdym etapie powstawania produktu). Kredki wybierajmy możliwie w papierowych opakowaniach (które trafią do recyklingu szybciej niż ich plastikowy odpowiednik).

CODZIENNE AKCESORIA

Picie wody to ważna sprawa. Jeśli masz taką możliwość, postaw na kranówkę i wielorazową butelkę. Dziecko może uczestniczyć w procesie wybierania modelu, zawsze to jakaś zachęta 🙂 W czym nosić jedzenie do szkoły? Najlepsze śniadaniówki, to takie z przegródkami. My korzystamy z małego, obiadowego termosu, trzymającego ciepło do około 5 godzin oraz wielorazowych opakowań na kanapki. Zamiast folii śniadaniowej, można używać woskowijki lub materiałowej owijki na kanapki. Warto, by te akcesoria nie tylko służyły, lecz również cieszyły oko! Dzieci lubią ciekawe rzeczy – opakowanie na kanapki także można nosić z dumą 🙂 Może to być także zachętą dla rówieśników do pójścia w wielorazowość.

ROK SZKOLNY BARDZIEJ EKO

Szkolna eko wyprawka

Ok, wyprawka zrobiona i kanapki noszone w owijkach. Co jeszcze możemy zrobić, by generować mniej śmieci w ciągu roku?

  • zapełniać papier dwustronnie (do produkcji jednej kartki potrzeba aż 13 litrów wody!)
  • dzielić się pomocami, zabawkami, robić tzw. ‘wymianki’ między dziećmi
  • unikać kupowania plastikowej odzieży (poliester na metce oznacza po prostu niewygodę)
  • organizować urodzinki i inne imprezki w duchu ‘less waste’
  • korzystać z biblioteki

Eko wyprawka szkolna nie musi koniecznie składać się jedynie z zeszytów z recyklingu. Główną zasadą niech będzie korzystanie z tego, co mamy i kupujemy. Uczmy dzieci przemyślanych zakupów myśl ‘jakość, nie ilość’, uczmy je także estetyki i dbania o posiadane przedmioty. Tylko tyle i aż tyle! A Ty? Jakie masz sposoby na szkołę bardziej eko?

Dobrego nowego roku szkolnego!

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!