Eko urodzinki: Psi Patrol

Moje młodsze dziecko właśnie skończyło 3 lata i to były to pierwsze jego urodzinki w świadomym trybie 🙂 Z tej okazji postanowiłam przygotować kilka dekoracji z motywem Psiego Patrolu (choć miał nie znać bajek do dziś, stało się inaczej – to temat na inny wpis :)). Wiem, że sklepy opływają w gotowe dekoracje, talerzyki, girlandy z motywami bajecznymi lecz ja od kilku lat trzymam się jednak z daleka od plastikowych, jednorazowych dekoracji. Postanowiłam stworzyć więc kilka rzeczy DIY w tym motywie, a następnie dać im drugie życie. Przeczytaj ten wpis jeśli masz na stanie kilkulatka/ę i zależy Ci na imprezce w duchu less! Eko urodzinki Psi Patrol czas start!

Medale Psi Patrol DIY
Skrawki u nas też się nie marnują – kawałki kolorowego brystolu przechowujemy ułożone kolorystycznie w segregatorze.
gIRLANDA Psi Patrol diy
Końcowy efekt będzie ekstra!

EKO DEKORACJE – CZYLI JAKIE?

Uważam, że z kartonu i papieru można stworzyć prawdziwe cuda! Takie dekoracje DIY możemy później przekazać dalej a na końcu powinny wylądować oczywiście w koszu na papier. Gotowce ze sklepu faktycznie oszczędzają czas przygotowań i także można je używać, lecz zapakowane są (w 95%) w plastik i same w większości z niego wykonane. Alternatywą dla foliowych ozdób będą więc ozdoby, o których piszę poniżej.

Mam świadomość tego, że samodzielne wykonanie takich dekoracji będzie bardziej czasochłonne lecz w przypadku DIY mamy wartość dodaną w przypadku wspólnego czasu z dzieckiem. Możemy wykonać je wspólnie, z pomocą rodzeństwa i pokazać dzieciom, że spod naszych rąk mogą wyjść prawdziwe cuda. Uczymy je w ten sposób, że działając kreatywnie jednocześnie ograniczamy zbędne zakupy, których efekt cieszy często jedynie przez kilka godzin trwania imprezki.

Co możemy wykonać samodzielnie, nie poświęcając tej czynności wielu godzin i zarwanych nocek? Proste girlandy, toppery na tort/babeczki, ramkę do zdjęć, upominki dla świętujących małych przyjaciół. Zapraszam Cię na małe inspiracje!

DEKORACJE DIY Z MOTYWEM PSIEGO PATROLU

Girlanda z papieru

Arkusze brystolu w wielu kolorach kupuję w najbliższym Empiku. Dostaniesz je także w lokalnych sklepach papierniczych i możesz stworzyć z nich cudowne rzeczy. Girlanda z psimi łapkami połączona sznurkiem to prosty sposób na wyrażenie motywu urodzinek. Ja zawsze rysuję szablon z okładki bloku technicznego i za jego pomocą powstaje cała girlanda.

Topper na tort

Do urodzinek DIY przyda się drukarka w kolorze. Jeśli nie masz, w najbliższym punkcie ksero taki wydruk będzie kosztował kilka złotych za parę stron. Wyszukaj w grafice Google odpowiedniej dla Was, niedużej ilustracji związanej z motywem przyjęcia i wydrukuj go na trochę bardziej twardym papierze. Do długiej wykałaczki przytwierdź obrazek i gotowe! Ja używam maleńkich kawałków dwustronnej taśmy klejącej.

Topper Psi Patrol diy

Ramka do zdjęć

Do wykonania ramki potrzebujesz kartonu, z którego wytniesz grubsze pasy. Za pomocą wspomnianej taśmy lub kleju na gorąco stwórz z nich kwadrat (u nas domek). Ja nadałam ramce kolorów za pomocą brystolu i wydrukowanych obrazków. Ramka do zdjęć w charakterystycznym dla motywu stylu na pewno będzie cieszyła się zainteresowaniem wśród maluchów.

Ramka do zdjęc Psi Patrol
Zdjęcie robione już po użytkowaniu przez grupę dzieci 🙂

Upominki dla gości

Przyjęło się już u nas, że dzieci świętujące z solenizantem otrzymują drobne podziękowanie za wspólne świętowanie. Jak to wyglądało ostatnio u starszaka możesz zobaczyć we wpisie o urodzinkach w stylu Harrego Pottera, tym razem maluchy otrzymały papierowe medale z Psiego Patrolu. To małe proporczyki z brystolu, z naklejonym wydrukiem i przewiązane wstążkami, które trzymamy w pudełku kreatywności 🙂 Takie medale mogą być ze świnką Peppą, dinozaurem czy czymkolwiek innym.

Odznaki Psi Patrol
Kawałki brystolu, wstążka i kolorowe wydruki.

Zabawy plastyczne

Większość dzieci chętnie maluje, koloruje, wykleja, dokleja. Tym razem wycięłam kostki, które maluchy miały za zadanie pomalować/pokolorować. Ponownie – wszystko zależy od motywu, to mogą być jaja dinozaura, koparki Boba Budowniczego itd. czyli cokolwiek, co kojarzy się z daną bajką/tematem przewodnim. Warto tu wykorzystać wszelkie naklejki, kawałki materiałów, resztki farbek – wszystko co mamy w domu.

Świetnym pomysłem na zajęcie dzieci są karty urodzinowe. Uczestnicy po kolei losują zadanie do wykonania (np. odlicz od 10 do 1, powiedz dwa owoce na literę B, zrób 10 przysiadów itd.). To naprawdę fajna i sprawdzona aktywność. Gotowe karty z zadaniami do druku przygotowałam jakiś czas temu i cieszą się popularnością. Ty też możesz je pobrać!

Eko urodzinki – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim, wykorzystaj to co już masz! Czapeczki z poprzednich lat, dekoracje czy inne urodzinowe gadżety niech zyskają kolejne życie! Jednorazowa zastawa? Ja z niej zrezygnowałam. Cieszy oko przez kilka minut, po czym ląduje w śmieciach. Zamiast tego, możesz ciekawie ozdobić ‘normalne’ talerze 🙂 Wszystkie wykonane przez Ciebie dekoracje możesz przekazać dalej! Na końcu papier powinien znaleźć się oczywiście w koszu na papier. Można usunąć z niego kawałki kleju czy taśmy. Eko urodzinki to przede wszystkim dobra zabawa – bo właśnie to dzieci pamiętają po latach, nie ilość balonów wypełnionych helem czy ogrom dekoracji 🙂 (to jest oczywiście moje zdanie). Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do urodzinek w duchu less!

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!