Majtki menstruacyjne – co to jest i jak działa?

Okres raczej nie jest naszym ulubionym czasem w miesiącu. Formy higieny menstruacyjnej zmieniły się w ostatnich kilkudziesięciu latach dość mocno. Co mamy do wyboru jako zabezpieczenie podczas miesiączki? Tampony, podpaski jednorazowe i wielorazowe, kubeczek menstruacyjny oraz majtki menstruacyjne. O tych ostatnich będzie ten artykuł, najpierw jednak przypomnę dlaczego warto przerzucić się (w całości lub chociaż części) na wielorazowe rozwiązania.

*To nie jest post sponsorowany a moja indywidualna opinia. Współpraca z marką Wimin obejmowała działania na TT, dzięki czemu na końcu tego wpisu znajdziesz kod zniżkowy, gdybyś chciała kiedyś kupić takie majtki.

Dlaczego warto wybrać wielorazową higienę menstruacyjną?

Podczas jednego roku na świecie zużywa się około 50 miliardów jednorazowych artykułów, które zanim się rozłożą minie wiele lat. To masa śmieci. Odpady generujemy codziennie i nie sposób jest ich uniknąć. Jeśli jednak możemy je ograniczyć w prosty sposób, w tym przypadku połączony ze zdrowszą opcją – warto. Kubeczek menstruacyjny, podpaski i majtki wielorazowe to produkty, które zyskują na popularności nie tylko ze względu na poszukiwanie rozwiązań less waste, lecz także na ich właściwości. Krótko mówiąc – te rozwiązania to po prostu zdrowsza dla naszej skóry i ciała alternatywa. Jeżeli cierpisz na częste podrażnienia lub stany zapalne miejsc intymnych, tym bardziej.

Śnieżnobiałe podpaski i tampony są bielone chlorem, ich pachnące kwiatami i nadrukowane wersje także nie powstają z naturalnych składników. To wszystko przylega do naszej skóry przez kilka godzin, i kolejne i kolejne… Kubeczek menstruacyjny zyskał chyba najwięcej zwolenniczek (moje osobiste spostrzeżenia), a ja chciałabym dziś przedstawić Ci majtki, którym opierałam się długo a które obecnie mają swoje specjalne miejsce w garderobie.

Majtki menstruacyjne - co to?

Czym są majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to wielorazowa opcja okresu, która posłuży nam przez wiele lat. Składają się one z warstw chłonnych, najczęściej bawełny, tkaniny bambusowej i poliestru (PUL) dzięki którym ich chłonność odpowiada (zależnie od modelu) średnio 2-4 tamponom. To wygodna, wyglądająca jak tradycyjne majtki (obecnie modele są naprawdę ładne!) bielizna, którą możesz nosić nie tylko podczas menstruacji lecz także w czasie treningów, połogu czy w przypadku nietrzymania moczu np. po porodzie.

Bardzo, ale to bardzo ważna sprawa! Krew menstruacyjna jest po prostu krwią. Krwią ze złuszczającą się śluzówką macicy. Wszelkie opinie mające na celu zawstydzanie, obrzydzanie czy robienie z okresu i higieny menstruacyjnej tematu tabu są dla mnie nie do przyjęcia. 21 wiek to naprawdę pora na zaprzestanie takich praktyk 🙂

Jak działają majtki menstruacyjne?

Ponieważ składają się one z warstwy chłonnej oraz takiej, która nie przepuszcza wilgoci są doskonałe do stosowania zarówno samodzielnie jak i jako wsparcie wraz z kubeczkiem czy tamponem. Wszystko zależy oczywiście od intensywności naszej miesiączki. Warstw tych nie widać ani nie czuć- to znaczy, że nie musisz obawiać się, że nosisz pieluchę, która będzie się odznaczać. Przy opisie każdego modelu majtek producenci podają, jaka jest ich chłonność. Jest to jednak kwestia indywidualna, najlepiej przetestować na sobie ile czasu czujemy się w nich ok.

Mamy więc wybór między majtkami na słabe, średnie czy mocne krwawienie. Ja stosuję je w pierwsze i ostatnie dni miesiączki jako jedyne zabezpieczenie. ‘Środek’ okresu to team majtki + kubeczek/tampon (zależnie od sytuacji). I tak, nadal stosuję czasem jednorazówki. Ilość śmieci miesiączkowych, które obecnie generuję zmniejszyła się jednak drastycznie. Ważne, żebyś czuła się dobrze i komfortowo stosując te produkty.

Letnie majtki menstruacyjne
Letnia wersja majtek Wimin

Ile majtek menstruacyjnych potrzebujesz?

Tutaj mamy klasyczne ‘to zależy’. Moja rada? Z uwagi na to, że to większy wydatek niż klasyczne opakowanie podpasek, możesz kupić jedną parę na próbę. Przekonasz się, czy to opcja dla Ciebie (choć zapewne każdy producent oferuje nieco różniący się np. chłonnością produkt). Ja obecnie posiadam 5 par majtek o różnych chłonnościach, jeden kubeczek i podpaski wielo. To dla mnie optymalna ilość lecz każda z nas ma inne wymagania. Na jaki czas majtki menstruacyjne wystarczają? Większość marek zaznacza, że do 12 godzin można nosić je bez przeciekania, lecz myślę że to “do” jest tu kluczowe. Tak jak na początku wspomniałam, to wszystko naprawdę zależy. Ceny majtek wahają się od 60 do 150 zł. Przy wyborze możesz kierować się opiniami koleżanek, rozmiarówką, designem, chłonnością. Przed zakupem koniecznie się zmierz! (rozmiary wypadają różnie).

Jak dbać o majtki menstruacyjne?

To nie jest trudne, ale nie powiem Ci, że jest tak samo proste jak używanie jednorazowych produktów, które trafiają do kosza a my wymieniamy je na nowe. Tu logistyka jest jednak trochę inna. Jeśli np. pracujesz z domu lub masz dostęp do komfortowych warunków, będzie łatwiej. Przed praniem majtek, należy zamoczyć je w zimnej wodzie, by wypłukać krew. Większość producentów ma podobne zalecenia – pranie w 30-40 stopniach, suszyć bez użycia suszarki bębnowej. Pierzemy oczywiście z resztą rzeczy, nic złego się tu nie dzieje 🙂 Odradza się także stosowanie płynu zmiękczającego, którego działanie może obniżyć chłonność naszych majtek.

Co polecam ja?

Używam majtek, kubeczka, podpasek wielo, podpasek jednorazowych i tamponów. Jednak stosunek używania wielorazówek do jednorazówek powiększa się i jest to obecnie 80%/20%. I to jest ok. Dobrze jest zacząć zmiany stopniowo, nie rzucać się na głęboką wodę bo można się szybko zniechęcić.

Majtki marki Wimin mam w 3 różnych modelach i najbardziej lubię Comforty. To opcja na bardziej intensywne miesiączki w ładnej formie i wygodnym kroju. Z kodem EKO.POCZATKI masz 10% zniżki na majtki oraz wszystkie produkty w sklepie Wimin. Z perspektywy czasu żałuję, że tak długo nie mogłam się na nie zdecydować 🙂 To naprawdę fajna i zdrowa alternatywa. Co myślisz o takim rozwiązaniu?

6 komentarzy

    • To prawda – wciąż jest to dość mało popularna alternatywa, mam jednak nadzieję, że to się zmieni!

  • Super artykuł! Jestem szczęśliwą posiadaczką kubeczka, to dla mnie dużo wygodniejsze rozwiązanie niż jednorazowe podpaski. Nie przekonują mnie zupełnie podpaski wielorazowe, ale majtki menstruacyjne to jest coś czego bardzo bym chciała. Po Twoim tekście jestem zdecydowana na kupno pierwszej pary ❤️.

    • Dzięki!! Super, że korzystasz z kubeczka. Majtki faktycznie są wygodniejsze niż podpaski wielo – tutaj nic się nie przesuwa. Są super zabezpieczeniem razem z kubeczkiem. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona! <3

  • Od długiego czasu próbuje się przekonać do kupienia takich majtek! A jak z doborem rozmiaru? Kupuje się tak jak przy zwykłych majtkach?

    • Koniecznie trzeba się mierzyć. Ja standardowo noszę S/M a tutaj M to minimum. Zależy od producenta i jego rozmiarówki. W Wimin jest opcja na wymianę nowych majtek, gdy rozmiar nie pasuje. Mam nadzieję, że uda Ci się dopasować!

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!