Czym jest upcykling i dlaczego jest tak potrzebny?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że sklepy pełne są dosłownie wszystkiego. Zarówno te stacjonarne jak i internetowe, wypełnione są masą rzeczy lepszej i gorszej, a często wręcz tragicznej jakości. Codziennie na wysypiska śmieci trafiają kilogramy, a nawet tony ubrań (także nowych!). Odpowiedzialność za nadmiar produkowanych przedmiotów leży oczywiście po stronie marek, lecz to my jako konsumenci odpowiadamy za nasze zakupy.

Coraz więcej mówi się o korzystaniu z tego, co zostało już wyprodukowane – słusznie. Czym jest więc upcykling i co ma wspólnego z recyklingiem oraz dlaczego jest tak potrzebny dowiesz się z tego wpisu.

Twórcy w duchu upcyklingu

Co to jest upcykling?

Upcykling to takie zagospodarowanie odpadów, czyli rzeczy już niepotrzebnych, w skutek którego powstają nowe produkty lepszej jakości. Dla porównania – recyklingiem będzie wytworzenie butelki PET z butelki PET. Downcyklingiem (czyli przetworzenie odpadu na gorszy wartościowo produkt) może być powstały z kolorowych gazet papier toaletowy. Jakie będą więc przykłady upcyklingu?

  • stylowe meble ze starych palet
  • gumki do włosów, tzw. scrunchies ze zniszczonej spódnicy
  • wazon ze szklanej butelki po jogurcie
  • buty wykonane ze zużytych opon
  • kwietnik z zepsutej taczki

itd… wiele z takich pomysłów wymagać będzie odrobiny kreatywności, inne nasuną się same. Upcykling wpisuje się w ideę pojęcia mody cyrkularnej. Czym jest moda cyrkularna? To moda w schemacie koła – materiały na ubrania powinny krążyć tak długo, jak to możliwe. Projektowanie ubrań w taki sposób, aby tworzyć z surowców już wyprodukowanych oraz z taką myślą, by po zużyciu ubrania mogło być one przerobione na inną rzecz. Jest to przeciwieństwo mody linearnej.

Gdzie szukać różnych form upcyklingu?

Obecnie coraz więcej twórców korzysta z materiałów z drugiego obiegu lub np. nadwyżek produkcyjnych. Upcykling jest świetnym sposobem na zagospodarowanie powstałych już materiałów a w zestawieniu ze zdolnościami np. krawieckimi – stanowi wspaniałe połączenie. W ostatnim czasie skorzystałam dwukrotnie z takiej formy zakupów. Potrzebowałam gumek do włosów oraz plecaka dla małego przedszkolaka. Zamiast wybrać się do sieciówki, postawiłam na upcykling i cieszę się teraz pięknymi rzeczami z materiałów, które jedno życie mają już za sobą.

Gdzie więc szukać różnych form upcyklingu? Sporo małych biznesów ‘dzieje się’ jedynie w social mediach, warto poszukać i tam! Poniżej podaję linki zarówno do sklepów internetowych jak i kont twórców na Instagramie (tych, których sklepów nie znalazłam) Łap więc inspiracje!

Lista twórców z upcyklingu

LISTA TWÓRCÓW W DUCHU UPCYKLINGU

  • NERKI, TORBY, GUMKI Z UPCYKLINGU:

Maruna – Kolorowe dodatki, jeżeli lubisz nadruki to miejsce dla Ciebie.

ZODZYSQ – Dużo kosmetyczek, portfelików, plecaków. Kolorowo i słonecznie!

Nie raz – Ewelina tworzy przecudowne torby, nerki i scrunchies. Moje dziecko posiada piękny plecak przedszkolny z upcyklingu właśnie z tego sklepu.

Ohana – Tu znajdziesz naprawdę spory wybór ozdób do włosów i wszelkich toreb i akcesoriów.

HO-LO Torby z banerów – Jeśli zastanawiasz się jak mogą wyglądać torby i plecaki z…banerów reklamowych, koniecznie tu zajrzyj!

Ovrie Collection – Prześliczne gumki do włosów, lniane woreczki na pieczywo i inne

Z koszuli męża – Nerki (także dziecięce – cuda!), sakiewki na woreczki na psie kupki, muchy, torby i inne

  • BIŻUTERIA Z UPCYKLINGU/RECYKLINGU

Papirysy – Musisz to zobaczyć! Nietuzinkowe kolczyki, lampy, papeteria a nawet zeszyty z recyklingu!

CZARNECKA – Minimalistyczna biżuteria z upcyklingu. Wszystko mi się tu podoba!!

wdrewnoidę – Kolczyki i naszyjniki z odpadów drewnianych. Cudo!

Biżuteria z talerzy – Dobra, tu też musisz zajrzeć 🙂 Jestem pod wrażeniem.

Biżu upcykling – Stare części biżuterii w nowej odsłonie. No pięknie to wygląda!

U-bijou – Biżuteria tworzona ze stalowych odpadów zakładów produkcyjnych. Wow!

wypalone – Artystyczny minimalizm z odzyskanych kawałków drewna

rekrea.jewelry – Dla fanów dużej, widocznej biżuterii

  • DOM I UBRANIA

sunny.needle.clth – Vintage i slowfashion w jednym!

square.upcykling – Designerskie meble tworzone metodą upcyklingu

potrzebne.mk – Wygodnie ubrania z materiałów z historią

Retro Wood – Stylowe meble z duszą tworzone ze starych desek i surowców

  • PIELUSZKI WIELORAZOWE/AKCESORIA DLA DZIECI Z UPCYKLINGU

toprzeszyte – Spory wybór wełnianych pieluszek wielorazowych

bajnisia – Tu znajdziesz akcesoria dla dziecka oraz mamy (w tym podpaski czy wkładki laktacyjne)

Gucio.manufaktura – Ponownie wielopielo, w pięknym wydaniu

Re-gatki – Zobaczcie na wzory tych cudownych pieluszek!

Ręce, które szyją – Tutaj oprócz pieluszek, znajdziesz także całe komplety ubrań. Jaśmina tworzy cuda z wełny recyklingowej.

Znasz innych twórców? Podziel się proszę w komentarzu!

Dlaczego upcykling jest tak potrzebny?

Branża odzieżowa ma sporo za uszami, jeśli chodzi o zanieczyszczenia środowiska. Fast fashion obiegła świat i ma wielu zwolenników a śmieci na nielegalnych wysypiskach przybywa. Corocznie produkuje się miliardy nowych ubrań. tysiące ton kończą jako śmieci a ubrania te (często z plastiku) magicznie nie znikną.

Idea tworzenia z powstałych już rzeczy to nie moda, to konieczność! Nasz świat jest zasypany śmieciami, także tymi odzieżowymi. Chciałabym mieć zdolność przerabiania ubrań lecz moje umiejętności manualne bardziej sprawdzają się przy kartonowych zabawkach niż przy maszynie do szycia 🙂 Jeśli masz tak samo, koniecznie zajrzyj do tych twórców i zapamiętaj ten wpis na później, gdy będziesz mieć zapotrzebowanie na torbę, biżuterię lub cokolwiek innego.

Masz w domu zbędne materiały? Ciekawe ubrania, które są jednak już zbyt zniszczone by je nosić? Spytaj wybranych twórców, czy nie zechcą ich wykorzystać! Jeżeli interesuje Cię indywidualny projekt jakiejś rzecz i masz w głowie swoją wizję – również pytaj! Jestem pewna, że znajdziesz artystyczną duszę, która podejmie wyzwanie 🙂

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak ubierać się bardziej eko – pisałam o tym tutaj. Niezależnie jednak, czy kupujesz w sieciówce czy wybierasz drugi obieg – niech Twoje zakupy będą przemyślane!

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!