Halloween z dziećmi w duchu less waste

Wystarczy przygotować się chwilkę wcześniej, by haloweenowa zabawa odbyła się w duchu ‘less’! Pokażę Ci jak przygotować imprezkę w kreatywny sposób, unikając zbędnych śmieci. Sklepy w październiku zaczynają kusić pomarańczowo-czarnymi dekoracjami, które często są raczej kiepskiej jakości. Kiedyś naprawdę imponowały mi wystawy pełne ozdób na wszelkie okazje. Obecnie cieszę się, że moje pudełko podpisane jako ‘Halloween’ mieści się w szafce i nie muszę co roku biegać po sklepach.

Halloween z dziećmi w duchu less waste – jak się za to zabrać? Ostatni dzień października to jeden z moich ulubionych dni w roku i fajna okazja, by pokazać młodszym, co możemy stworzyć sami. Naprawdę, nie musisz mieć smykałki do prac plastycznych by zrobić coś ekstra :)) Halloween bardziej eko da się zrobić, serio! Słowem klucz jest jak zawsze – umiar. Zaczynamy!

Wykorzystaj to, co już masz

Klasyczek na początek. Czarny kawał materiału jako obrus, świeczniki, którym można nadać bardziej straszny wygląd a może dłuuugi sznurek, z którego wyczarujesz pajęczynę? Kombinuj. Na tę imprezę świetnie sprawdzą się nawet podarte rajstopy i czarna kredka do malowanie twarzy. Nie zawsze mamy jednak jakiekolwiek zasoby, wtedy więc…

Postaw na drugi obieg

Na Vinted i w second handzie możesz upolować niemal wszystko! Znajdziesz tam stroje dla siebie oraz dziecka, wszelkie akcesoria typu kapelusze, dekoracje, obrusy tematyczne, gadżety a nawet sztuczną pajęczynę! Możesz filtrować po kolorze, rozmiarze, rodzaju – naprawdę jest w czym wybierać. Podobnie stacjonarne lumpeksy – wiele z nich w październiku ma wiele do zaoferowania w tym temacie. Znalezienie na Vinted/olx będzie jednak z reguły prostsze i szybsze.

Kupuj z głową

Kupowanie co roku nowych dekoracji nie ma po prostu żadnego sensu 🙂 Warto skompletować rzeczy trochę lepszej jakości lub zrobione samodzielnie i trzymać je w jednym pudełku, razem np. z Waszymi przebraniami. Jako ludzie bogatych krajów konsumujemy za dużo, kupujemy ilości, które naprawdę nie są nam potrzebne. Jakość oferowanych produktów naprawdę pozostawia wiele do życzenia. Nie musisz robić ozdób samodzielnie – nie każdy jest takim papierowym freakiem jak ja 🙂 I to jest ok. Zainwestuj/Wybierz jednak te dekoracje, które przetrwają kilka imprez.

Spróbuj DIY!

Do wykonania dekoracji na wszelkie imprezy zawsze przygotowuję się tak samo. Sprawdzam, jakich kolorów brystoli mi brakuje i ewentualni dokupuję je luzem, w arkuszach (w tym temacie polecam Empik). Przyda się też taśma dwustronna/klej na gorąco/blue tack do ściany – Co możemy więc zrobić samodzielnie?

Dekoracja z gałązek

Wystarczy zebrać kilka gałązek i przemalować je na czarno (lub nawet nie) i dokleić nietoperze, duszki itd. Będzie to świetnie wyglądać w wazonie lub wysokiej szklance.

Dekoracja DIY z gałęzi halloween

Girlanda na Halloween DIY

Czarno – pomarańczowe trójkąty, które traktujemy dziurkaczem i nawlekamy sznurek. Kto ma czas, może pobawić się w jakieś bardziej szczegółowe motywy.

Girlanda na Halloween

Nietoperki na ścianę

Tutaj najprostsza rzecz na świecie, która daje super efekt 🙂 Wycinamy sobie nietoperze z czarnego papieru/brystolu, które lądują na ścianie. Możemy im odgiąć lekko skrzydełka, wtedy to wygląda jeszcze bardziej ekstra. Nie polecam dwustronnej taśmy do ich przytwierdzania (u mnie skończyło się to kiepsko :)) lepiej sprawdzi się wielorazowa masa klejąca np. Blue Tack.

Straszny zamek z kartonu i rolek

Jeśli masz kilka rolek i czarną farbę – działajcie! Wytnij z kartonu okna, zróbcie razem wieżyczki, płomienie, możecie też podświetlić gotowy zamek za pomocą jakichkolwiek lampek.

Zamek z rolek Halloween DIY

Makrama na Halloween

Patyk, sznurek i wycięte z brystolu dynie, duszki, koty, kapelusze, księżyce itp. Musimy mieć gdzie taką dekorację zawiesić, przyda się więc jeszcze też haczyk na ścianie. Jeśli masz w domu obrazy lub grafiki, ta makrama może na chwilę zająć ich miejsce!

dekoracja na halloween diy

Miotła czarownicy

Fajny element dekoracyjny do postawienia obok drzwi wejściowych? Oczywiście, że to miotła! Wystarczy, że z pobliskiego lasu pożyczysz sobie jeden długi kij i mniejsze gałązki a w domu owiniesz je sznurkiem na kształt miotły. Pamiętaj, by później odnieść gałęzie z powrotem do lasu.

Wieniec na drzwi

W miejscu, w którym mieszkam udekorowane drzwi oznaczają, że w danym domu można liczyć na cukierki 🙂 W swoim pudełku kreatywności (czyli miejscu, gdzie zbieramy rzeczy na zasadzie ‘przyda się’) znalazłam obręcz, z której stworzyłam właśnie dekorację na drzwi. Przemalowałam ją na czarno, dokleiłam nietoperze i zawiesiłam na wstążce. Tu także możesz wykorzystać gałązki i uformować je na kształt wieńca.

Co jeszcze przyda się na Halloween?

Bezpieczne farbki do malowania twarzy znajdziesz np. w Paper Concept. Fajny jest fakt, że można kupić kolory, które potrzebujemy zamiast całej palety barw. Sama zaopatrywałam się kiedyś w takie najtańsze, sklepowe typowo halloween’owe zestawy farbek lecz one naprawdę kiepsko malują i zapewne niosą spore ryzyko alergii skórnej (mówię o takich za kilka złotych, bez atestów).

Stroje, przebrania tak jak wspomniałam znajdziesz na Vinted – to najprostsza droga. Jest ich masa! Na Pinterest możesz także poszukać inspiracji na strój DIY.

Na imprezce trzeba także coś zjeść 🙂 Niestety nie specjalizuję się w halloween’owych przekąskach jednak odsyłam Cię do strony, gdzie znajdziesz świetne-straszne przepisy! Nawet, jeśli tak jak ja Twoje przekąski nie są tematyczne, udekorowanie stołu też będzie ok! Czarny obrus, jakieś pajączki, dynie, świeczki i klimat robi się sam 🙂

W co jednak zbierać te słodkości, pukając do drzwi? Jeśli masz zdolności krawieckie, możesz spróbować uszyć coś w rodzaju torby, my już od kilku lat mamy plastikową dynię :)) Myślę, że dla dzieci liczy się przed wszystkim jednak dobra zabawa! Nieważne, ile dekoracji przygotujecie 🙂

A jakie Ty masz sposoby na Halloween w wersji ‘less’ lub DIY?

Dodaj komentarz

Dołącz do mojego newslettera!